Haydi el ele

Haydi El Ele ailesi olarak Silivri Akçil Kardeşler Huzur ve Yaşlı Bakımevi ziyaretimiz

Haydi El Ele ailesi olarak Silivri Akçil Kardeşler Huzur ve Yaşlı Bakımevi Mütevelli Heyeti başkanı: Zeynep F. KURTULMUŞ ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Bu söyleşide oradaki yaşam ve insanları bakış açılarını konuştuk.

Huzurevi kavramı hala toplumumuzda çok pozitif olarak düşünülen bir kavram değil. Huzurevi denildiğinde anne-babalarına bakmak istemedikleri için onları bu tarz yerlere bırakan  nankör evlatlar akla gelebilir. Tabi ki aralarında istisnalar vardır. Ama huzurevi aslında bizim sandığımız kadar kötü bir yer değil. Haydi El Ele ailesi olarak Silivri Akçil Kardeşler Huzur ve Yaşlı Bakımevi-  Mütevelli Heyeti başkanı: Zeynep F. KURTULMUŞ ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Bu söyleşide huzurevlerindeki genel  işleyişten tutun, oradaki yaşam ve insanları bakış açılarını konuştuk.

 

Öncelikle bize bu huzurevinin yapılma hikayesini anlatır mısınız?

-Bizim huzurevimiz vakfımıza ait bir kuruluş. Vakfımız 1995 yılında kuruldu. Kurucuları ve yöneticilerin büyük bir kısmı bayanlar tarafından kurulmuş ve aktif olarak çalışma gösteren bir kurum. Hocamız Gönenli Mehmed Efendi kadınların sosyal yaşamda olmasını çok desteklermiş ve bu konuda onlara çok yardımcı olmuş bir insandı.  Gönenli Mehmed hocamız 30 yılı aşkın bir süre Sultanahmet camiisinde imamlık yapmıştır. Ve vakıf anlayışını anlatmış bir hoca efendi. Bizde bayan talebeleri olarak hocamıza vefa borcumuzu ödemek için böyle bir oluşum gerekli diye düşündük bir vakıf kuralım ve hocamızın hizmetleri devam etsin diye düşündük.  95’te vakfı kurduk. Bir huzurevi yapma fikri ortaya çıktı. Binamızın bulunduğu arsa iki engelli kardeşin ailesi tarafından Silivri Belediyesi’ne bağışlanmış. Onlarda huzurevi açma girişiminde bulunmuşlar ama olmamış. Bize teklif ettiler. Madem böyle bir projeniz var buyrun diye...Bize de kısmet oldu, yaptık. Engelli iki kardeşimizde burada bakılmakta.  2006 yılında inşaata başladık.  Yaşlı hizmetleri konusu Türkiye’de çok yeni. Prosedür olarak çok sıkıntılar var. Biz yaşlılara en iyi olanakları sağlayabilmek amacıyla pek çok huzurevi gezdik, inceledik. Onları daha fazla nasıl rahat ettirebilmek adına bunları araştırdık. Dönemsel hizmette veriyoruz. Örneğin; tatile gidecek olan bir aile yaşlısını bize bırakabiliyor. Yaşlı otel hizmeti diyoruz buna da.

Genel olarak huzurevlerinde işleyiş nasıl olur? Yani burada yaşayabilmek için ne gibi kriterler vardır ya da gereklidir?

Bizim huzurevimizde kamera sistemimiz var her odada kamera var ve günün her saati izlenmekte. Kurum içerisinde huzurevinde iki bölümümüz var: 174 kişilik kontenjanımız var. Huzurevi: sağlıklı yaşlılar için, bakımevi: bakıma muhtaç yaşlılarımız için. Bakım bölümüne kabul için bulaşıcı hastalığı olmaması ve akli dengesinin yerinde olması gerekiyor. 55 yaş ve üstü olması gerekiyor. Ve tabi ki sağlık raporu alması gerekiyor. Tek kişilik odalarımızda var ama genellikle yaşlılar tek kişi kalmak istemiyor. Odalarda tuvalet ve banyolarımız mevcut. Otel standardında. Bina yapımına çok özendik gerçekten. Koridorlarımız olabildiğince düz zemin halinde yapıldı. Çünkü yaşlıların adım atabilmesi bile sorun. Koridorlarda tutanaklar var onların daha iyi yürüyebilmesi için. Aynı zamandan tuvalet ve banyolarımızda da bu tutanaklar mevcut. Binayı sıfırdan kendimiz yaptığımız için bütün fiziksel ortamı oluşturabildik. Rahat etmeleri adına…2011 yılında ise açılışımızı yaptık. Broşürler bastırdık. İnternet sitemiz oldu ve insanlar bize buradan ulaşmaya başladı.

Yaşlıların sağlık kontrolleri ile ilgili nasıl bir destek sağlanıyor? Psikolojik olarak bir desteğiniz var mı?

İlaç takipleri gündüz ve gece olmak üzere hemşirelerimiz tarafından yapılıyor.  Sağlık takipleri sertifikalı personel tarafından yapılıyor. Bakıcılarımızın hepsi yaşlı-bakım konusunda uzman. Evde bakımda ciddi eksiklikler olabiliyor. Silivri Halk eğitim müdürümüz sağolsun bize burada kurs açtı. Kendi personelimizi kendimiz yetiştirdik. Bu işi severek yapmanız gerekli. Yoksa çok zor her şey. Personelimize sürekli eğitim veriyoruz. Aman yaşlılara iyi davranın aman bağırmayın. Personelinde işi zor.  Ayda bir psikiyatrist geliyor kurumumuza. Haftada iki kere nörolog uzmanımız geliyor. Zaten gece-gündüz hemşirelerimizi var.

Toplumda sizce huzurevi kavramı nasıl biliniyor?

Fikir olarak huzurevi bizim toplumsal yapımıza pek uygun değil. Yani, insanlar ne düşünüyorlar, annesi –babası ne kadar yaşlanırsa yaşlansın yanında kalsın. Tabi ki bu ideal olan bir şey. Eğer ki bir sağlık sorunu yoksa… Ama Alzheimer, demans gibi hastalıklarda kurumsal bakım ciddi bir ihtiyaç haline geliyor.  Neden? Şöyle ki; Alzheimer hastalığı olan bir yaşlımızın bir çocuktan farkı yok.  Evde tek başına olması kalması gibi bir durum söz konusu değil. Hastalığın süreci oldukça zor. Ve biz bunları yaşayarak öğrendik.  Gözümüz sürekli üzerlerinde. Alzheimer hastalarının fiziksel sağlıkları yerinde ama onların hastalıkları nörolojik yani sıkıntı beyinlerinde . 

-Burada yaşayan yaşlılar günleri nasıl geçiyor? Ne gibi aktivitelerle uğraşıyorlar?

Günlük hayat burada sabah 8 gibi başlıyor. Daha çok bakım hastası olduğundan saat 7.30 gibi bezlenmeye başlanıyorlar. Her sabah tansiyonları ölçülüyor. Sosyal olarak da bireysel ve grup çalışmalarımızı sosyal hizmet uzmanımız organize ediyor. Bazen bireyler grup programlarına katılmak istemiyor. Spor saatleri oluyor. Oturdukları yerden basit hareketlerle hemşirelerin kontrolü altında hareket ediyorlar. Ondan sonra okuma saatlerimiz oluyor. Gazete ya da kitap veya ne isterlerse… Onun dışından el ve kol kaslarını geliştirmeye yönelik oyuncaklar var. Onlardan şekiller yapıyorlar. Çiçek, kedi, köpek…

Huzurevini ziyaret etmek isteyen insanların yapması gereken şey nedir? Örneğin randevu alması veya herhangi bir yerden izin alması gerekir mi? İstediği zaman ziyaret edebilir mi? Bilgi verir misiniz?

Biz çevremizdeki eğitim kurumlarıyla da görüşüyoruz. Öğrencilerinizi bize yönlendirin. Bizde bir vakıf olduğumuz için bütün sosyal yardım kuruluşlarıyla da bizi ziyaret etmeleri için çağrılarda bulunuyoruz. Gelin bizi ve yaşlılarımızı ziyaret edin, çünkü morale ihtiyaçları var. Hafta içi- hafta sonu fark etmez herkes istediği saatte ziyarete gelebilir. Yalnızca yemek saatinde ziyaretçi kabul etmiyoruz.

Maddi olarak özel şirket, kurum ya da kişilerden bir destek alıyor musunuz?

Devletin rehabilitasyon merkezlerine bir desteği var. Ama henüz huzurevleri için her ne kadar kanun kabul edilse de henüz uygulamaya geçilmedi.  Huzurevi ve bakımevlerinin statüsü farklı.  Yakın zamana kadar devlet bize yaşlı gönderiyordu benim kontenjanım var bakacaksın diye. Ama bu prosedürle ilgili sıkıntılar yavaş yavaş aşılıyor. Devlet burada yaşayan yaşlıların giderlerini karşılamıyor. Yaşlıların aileleri tarafından karşılanıyor bu para. Vakfımızın da belirli bir kontenjanı var. Biz de fiyatlarımızı düşük tutarak yaşlı yakınlarına destek olmaya çalışıyoruz. Bakım bölümünde fiyatlar daha farklı tabi.  Ama sağ olsunlar insanlarımız yemek konusunda bize çok yardımcı oluyorlar. Hanımlarımız keklerini böreklerini yapıp getiriyorlar, bizde çayları veriyoruz ve ortaya çok güzel anlar çıkıyor. 

facebookta paylaş
İlgili Konular