Haydi el ele

Hamilelikte beslenmenin 7 anahtarı

Hamilelik esnasında t

Hamilelikte beslenmenin 7 anahtarı

Hamilelik esnasında tüm kadınların daha fazla protein, daha fazla vitamin ve mineral tüketmesi gerekir. Aynı zamanda bu bir miktar daha fazla kalori almak da demektir. Her ne kadar çevrenizdekiler size daha fazla yemek yedirmeye çalışsa da ve İki canlısın, ye deseler de, sağlıklı bir gebelik için sağlıklı ve doğru beslenmek büyük önem taşır.

Hamilelik boyunca beslenmenize dikkat etmeniz gerekir, ancak hamile olmak demek ihtiyacınızdan çok daha fazlasını yemek demek olmamalıdır.

Eğer hamile kaldığınızda sağlıklı bir kiloya sahipseniz, gebeliğinizin birinci trimester kısmında ekstra kalori almanıza gerek yoktur.

İkinci trimester döneminde 300, üçüncü trimesterda ise ekstra 450 kalori almanız gerekir. Eğer normal kilonuzun altında ya da üstündeyseniz, ilk hedefin bu kiloyu yakalamak olması gerekir.

Neler yemeli, nelerden uzak durmalısınız? Örneğin pişmemiş et ve deniz ürünlerinden uzak durmanızda yarar var. Örneğin suşi, midye, çiğ sucuk, etli çiğ köfte gibi gıdaları gebeliğiniz boyunca tüketmemelisiniz.

Çiğ ete mümkün olduğunca az dokunmalısınız. Bunlar, parazit oluşumu nedeniyle anne karnındaki bebeğe zarar verebilir.

Pastörize edilmemiş süt ürünleri ve çiğ sütten yapılmış peynirler de bebek için zararlı olabilir. Bu tür peynir ve süt ürünlerinden de uzak durmalısınız.

Hamilelik süresince mümkün olduğunca çok balık tüketmenizde ise fayda var.

facebookta paylaş
İlgili Konular