Haydi el ele

Gönülleri fetheden Şefkattir

Gönülleri fetheden Şefkattir

Gönülleri fetheden Şefkattir
Yaşamın dengesini oluşturan şefkat duygusu son günlerde kafamı kurcalıyor. Nedir bu duygunun özelliği,  nasıl bir şeydir,  kimlere duyulur,  kontrol edilebilir mi? Soru soru,  binlerce soru beliriveriyor adeta. Ve anlıyorum ki şefkat olmadan olmaz. Sevginin esasıdır şefkat.
 
Kesinlikle kontrol dışı bir eylem olan ilkin anne kucağında beliriveriyor. Kıyamama,  doyamama,  sakınma,  kıskanma,  koruma,  merak ve bir biri peşi sıra gelen benzer birleşiyor şefkati oluşturuyor. Annemizin babamızın bize duyduğu ve keza bizimde karşılık verdiğimiz bu yoğun duygu,  bilincimizi kazanır kazanmaz değişik şekiller alarak aile sınırlarını aşıp genişleyerek,  insanlık,  toplum,  doğal çevre,  en çok hayvanlar ve daha da türetebileceğimiz nice şeye karşı duyulan sevginin içinde yer ediyor.
 
Derken ilk aşk,  ilk şefkatten sonra gelen ilk bireysel deneyim yaşamımızı süslüyor. O kocaman maceralara gebe yüreğimiz şefkati hemen başköşesinde misafir ediyor. Güzelce ağırlıyor,  büyütüyor ve bulaştırıyor. Doğru ellerde doğru frekanslarda ise bu paylaşım hak ettiği karşılığı alıyor,  şefkatle bütünleşen aşk muhteşemleşiyor.
 
Ama kimi zaman,  özellikle hızlı tüketimin yaşandığı son günler karşılaştığımız olumsuz durum,  şefkat duygusundan uzaklaşmış bireylerin varlığı. Annesini babasını öldürenler,  sevgilisini yaralayanlar,  kendilerine zarar verenler ve birbirini sevmeyen toplumca yaşama kurallarını kabul etmeyen insanlar var. İşte bunlar şefkati bilmiyor ve hissedemeyenler oluyor. Peki neden? Annemizin mis kokusuyla bize bulaşan bu duygu nasıl olur da büyüdükçe kaybolur? Onu koruyamaz mıyız? Maalesef,  kontrol dışı olduğunu belirtmiştim,  bu mümkün olamıyor. Şefkat ya içimizde yaşar ya da bir kere kaybedildi mi kolay kolay kazanılamaz bir duygu. Pek tabi şefkatten arınmış bünyeler sevgiyi de unutuyor,  kıyamamayı da ve benzeri tüm hassas duyguları yok sayıyor. Ne kadar korkunç değil mi?
 
İşte bu korkunçluk kavgaları,  savaşları ve başımıza gelebilecek tüm felaketlere çanak tutar cinsten. Hâlbuki birbirimizin elinden tutarak yanağını okşayarak yapabileceğimiz o kadar güzel ve faydalı şeyler var ki. Birde bu detayı düşünün derim ben. Şefkat içimizde olsun,  şefkat dilimizde,  şefkat olmazsa olmaz unutmayın.
 
 şefkat dolu günler diler.
facebookta paylaş
İlgili Konular