Haydi el ele

Eyüp Sultan belediye başkanımız Remzi Aydın ile toplumsal değer ve duyarlılıklarımız hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik

Projenizi çok yararlı buluyorum. Bu tür projeler örnek teşkil ediyor toplumda. Son yıllarda değerlerimizi yitirmenin en önemli toplumsal sorunlardan olduğunu düşünüyorum. Özellikle geleceğimizi emanet edeceğimizi gençliğe,değerlerimizi iyi anlatmalıyız

Eyüp Sultan belediye başkanımız Remzi Aydın ile toplumsal değer ve duyarlılıklarımız hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik

1-Öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Toplum için yapılan bir projede toplumu temsil eden ve duyarlılıkları ile gönüllerde yer alan başkanımız olarak sizi de aramızda görmekten onur duyarız. En baştan başlayalım Remzi AYDIN kimdir?

1965  Giresun doğumluyum. Eyüp Silahtarağa İlkokulu ve Eyüp Lisesi’ni bitirdim,  1989 yılında  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nde yüksek lisansımı tamamladım, 1991 yılından 2014 Şubat ayına yani seçime kadar kendi ofisimde serbest avukatlık yaptım.

2004 Yerel Seçimleri’nde Eyüp Belediye Başkan Aday Adayı oldum. 2006’da  İstanbul Parti İçi Demokrasi ve Hakem Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı,  2009’da  İl Genel Meclis Üyeliği, Eyüp Belediye Başkan Danışmanlığı,  2010’da  İl Encümen Üyeliği, 2011 yılında Genel Seçimler 2. Bölge SKM Başkan Yardımcılığı, yine aynı yıl İl Genel Meclisi Ak Parti Grup Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde Ak Parti’den aday olarak Eyüp Belediye Başkanı seçildim.

Birçok STK’yla, derneklerle projelerde özellikle sosyal sorumluluk projelerinde çalıştım. “Geleneksel Sporlar Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği”, “Kızılay Bayrampaşa Şube Başkanlığı”, “Yeryüzü Doktorları Derneği Üyeliği”, “Hayat Sağlık Vakfı”, “İnsan ve Medeniyet Hareketi ve Girişimci İşadamları Vakfı Üyeliği ve Denetim Kurulu Üyeliği”, “İl Genel Meclisi Yeşilay Dostluk Grubu Başkanlığı”, “Giresun Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği”, “Yardım Eli Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği” ve “Başakşehirspor Yönetim Kurulu Üyeliği“ de yaptım. İngilizce ve Arapça biliyorum, evil iki çocuk babasıyım.

2-Sizce toplumsal sorunların nedenleri nelerdir? Bir genelleme yaparsak sıranın başına hangi toplumsal sorunu koyarsınız?

Toplumsal sorunların birçok nedenleri vardır. Bir genelleme yaparsak eğitim kaynaklı sorunları en başa yazabiliriz.

3-Bu bahsettiğiniz sorunları ya da durumları çözmek için önerileriniz var mıdır? Varsa nelerdir?

Kendi projelerimiz arasında da yeralan gençliğe yönelik çalışmalarımız olacak. İlçemizdeki bilgi evlerimizi revize ediyoruz. Yeni nesil bilgievleri oluşturacağız. Ayrıca 10-20 yaş arası gençlerimiz için okul ve ev dışındaki zamanlarını değerlendirebilecekleri ve spor ya da güzel sanatlar dallarından herhangi biriyle profesyonel olarak ilgilenebilecekleri eğitimler vermeyi, gençlik merkezleri kurmayı düşünüyoruz. Okullarımızın eksikleri, yeni okul yapımı, eğitimle ilgili projeler önceliğimiz.

4- Haydi El ele toplumu ilgilendiren, sorunların el ele verilerek aşılabileceğini sosyal yaşamın gerisinde kalan değerlerimizi “Duyarlı Birey-Duyarlı Toplum” sloganı ile tekrar günümüzle buluşturmak için oluşturulmuş bir projedir. Projemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? ya da Yararlı buluyor musunuz?

Projenizi çok yararlı buluyorum. Bu tür projeler örnek teşkil ediyor toplumda. Son yıllarda değerlerimizi yitirmenin en önemli toplumsal sorunlardan olduğunu düşünüyorum. Özellikle geleceğimizi emanet edeceğimizi gençliğe, çocuklarımıza bu değerlerimizi iyi anlatıp kıymetini bilmeleri için gereken eğitimi verirsek sorunun kökenine inmiş oluruz.

5- Bir sivil toplum kuruluşu olarak faaliyetlerimiz arasında hayatımızda kavramların ne kadar farkında olduğumuz bilincini sorgulamak ve anlamak adına “Farklılaşıyor muyuz yoksa Yabancılaşıyor muyuz?” konulu eleştirel bir makale yarışması düzenleyeceğiz. Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Bu tür konuları sorgulayan, gündeme getiren etkinliklerin faydalı olduğunu düşünüyorum.

6- Dünyadaki en genç emekli nüfusuna sahibiz. Modernleşmeyle gelen hazır yaşam üretmeyen bir topluma bu da hayatın pahalılaşmasına yol açıyor. Bu konudaki düşünceleriniz ve önerileriniz nelerdir? Özellikle biz gençlere.

Gençlerin sürekli yenilikleri takip etmesini, kendilerini sadece okullarda verilen eğitimle yeterli görmeyip çok okumalarını, gözlem yapmalarını, teknolojiyi takip ederken özellikle kitap okuma konusunu ikinci plana atmamaları gerektiğini, tarihle ilgili kitaplar okumalarını öneriyorum. Üretmeyen genç, üretmeyen kadın, erkek, kısacası toplum kısır döngü içerisinde bocalamaya mahkumdur. Biz üreten bir toplumuz, birçok topluma örnek olacak meziyetlerimiz var, şanlı tarihimiz, şu anda dünyada yaşanan global krize rağmen ilerlemesini sürdüren ve gelişen bir Türkiye ekonomisi var. Dünyadaki diğer ülkeleri gördüğünüzde bunu çok daha iyi algılayabiliyorsunuz. Önemli olan hep bunu daha da çok artırmak ve çoğaltmak...

 

7-Eyüp’teki vizyon projeleri nelerdir?

Seçim kampanyasında da halkımıza anlattığımız gibi biz Eyüp’ü eski ile yeninin uyum içinde olduğu, yaşamak için arzu duyulan, “ben Eyüplü’yüm” diyebilme gururunu yaşatan huzur başkenti yapmak istiyoruz. Size az önce de aktardığım gibi gençliğe yönelik projelerimiz bulunuyor. Onlar için gençlik merkezleri, yeni nesil bilgievleri, spor , kültür merkezleri, zengin kültürel etkinlikler, kariyer merkezi, mesleki rehberlik hizmeti vb. sunacağız. Eyüp’ü kültürün ve turizmin başkenti haline getirmek istiyoruz. Eyüp, inanç ve kültür turizmi açısından hizmet sektörünün Türkiye merkezi olacak. Butik oteller kurulmasına öncülük edeceğiz. Eyüp aynı zamanda gözde müzelerin de odak noktası olacak. Rami Kışlası Şehir Müzesi, Tarih ve Medeniyet Müzesi, Eyyup El Ensari Panorama Müzesi, İstanbul Kent Müzesi, İstanbul Spor Merkezi Müzesi kuracağız. Spordaki vizyon projelerimiz ise şunlar: Haliç Su Sporları Merkezi, Kemerburgaz Spor Kompleksi ve Sosyal Tesisleri, Yeni Eyüp Stadı, Spor, Kültür ve Sanat Merkezi, Yeni Alibeyköy Stadı, Öz Alibeyköy Spor Kompleksi ve Çok Amaçlı Hizmet Alanı, Eyüp Spor Kompleksi ve Kamp Merkezi. Yine Eyüp’te eğitim alanında Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi, Engelliler Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi ve yeni okullar kurulacak. Bayramoğlu Dönüşüm Projesi, Tamirciler, Galericiler Sitesi ve Çıraklık Eğitim Merkezi Kompleksi, Eyüp Güzeltepe Sosyal Konut Projesi, Göktürk Yaşam Merkezi ve Festival alanı, Kemerburgaz Kurtkemeri Doğa Aktivite Merkezi, Deprem Park, Bilim Park, Göktürk Parkı, Kapalı Otopark, Uluslararası Kent Ormanı Projesi, Alibeyköy Deresi Çevresi Kent Parkı Projesi, Alibeyköy Mahallesi Altyapı ve Çevre Düzenlemesi, Güzeltepe Mahallesi Yönetim Merkezi, Altyapı ve Çevre Düzenlemesi projelerimiz bulunuyor. Eyüp ulaşım konusunda da yine çok önemli gelişmelere sahne olacak: Mahmutbey-Alibeyköy Mecidiyeköy Metro Hattı, Gayrettepe-Kemerburgaz 3. Havalimanı Raylı Sistem, Eyüp-Piyer Loti-Miniatürk Teleferik Hattı, İncirli-Edirnekapı-Gayrettepe Metro Hattı, Vezneciler, Sultançiftliği Arnavutköy Metro Hattı, Eyüp Silahtarağa Caddesi-Gaziosmanpaşa Caddesi Tüneli, Bayrampaşa Metro İstasyonu, Eyüp Sultan Meydanı Tramvay Hattı, Eyüp Sahili Yolcu İskeleleri düzenlemesi, Teknolojik otoparkları, ilçeye kurulacak iki yeni hastane, Eyüp Alibeyköy Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi vizyon projelerimiz arasında yeralıyor.

8-Sosyal sorumluluk projeleri nelerdir?

Eyüp Belediyesi’nin tüm projeleri insan odaklı sosyal projelerdir. Çok önem veriyoruz sosyal sorumluluk projelerine. Sosyal tesislerimizde nargileyi yasakladık. 60 yaş üstüne sıcak içecek ve çayı limitsiz ücretsiz yaptık. Lise son sınıfları Vialand’e ilköğretim öğrencilerini Yunus Gösteri Merkezi’ne ücretsiz gönderdik. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın işbirliğiyle düzenlediğimiz projeler çok büyük ilgi görüyor. Down sendromlu ve mental gençlerin nikah şekeri yapımı, ahçılık, bahçıvanlık kursları aldığı Şeker Hayat atölyesi, İstanbul’un örnek projelerinden biri oldu, birçok ödül kazandı. Ayrıca İŞKUR’la ortak projelerimiz de var. Gençlerimize iş alanları yaratacak, kurslar ve sertifika programları düzenleyeceğimiz projeler.... Eyüp’teki Sosyal, kültürel etkinliklerimiz gerçekten de büyük beğeni topluyor.

9-“Ramazan Eyüp’te bir başka yaşanıyor” 11 ayın sultanı ramazan ayında ki yapılacak etkinlikler, kültürel faaliyetler ve projeler nelerdir?

Gerçekten de Ramazan Eyüp’te bir başka yaşanır... Onbir Ayın Sultanı Ramazanda Eyüp Sultan Meydanında programlarımız olacak. Kuran-ı Kerim tilaveti, ilahiler, bir televizyon programı yapılacak Meydan’dan. Ayrıca tarihi Cülus Yolu’nda Açıkhava iftarı vereceğiz her gün üç bin kişiye. Yine mahallelerde de Açıkhava iftarlarımız olacak. Ramazan programlarımızda özlemle andığımız tarihi Ramazan günlerine nostaljik yolculuk yapacağız. Meddah, ortaoyunu, çocuklar için hokkabaz, ateş yutan adam, Karagöz Hacıvat gösterisi, sema gösterileri, tasavvuf müziği dinletisi vb. programlarımız olacak. 

facebookta paylaş