Haydi el ele

Bayrampaşa Belediyesi Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Arzu Güner ile Rehabilitasyon Merkezleri hakkında bilinmeyenleri ve engellilerin bu merkezlerden ne gibi hizmetler aldıklarını öğrendik

Bayrampaşa Belediyesi Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Arzu Güner ile Rehabilitasyon Merkezleri hakkında bilinmeyenleri ve engellilerin bu merkezlerden ne gibi hizmetler aldıklarını öğrendik

Bayrampaşa Belediyesi Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Arzu Güner ile Rehabilitasyon Merkezleri hakkında bilinmeyenleri ve engellilerin bu merkezlerden ne gibi hizmetler aldıklarını öğrendik.

http://www.bayrampasaengelliler.com/

 

-Öncelikle sizi biraz tanıyalım.

İsmin Arzu Güner. 6 yıl önce başladım bu kurumda çalışmaya. Kurum yöneticisiyim. Müdür olarak görev yapıyorum. Aslında ekonomistim. Marmara Üniversitesi-İktisat mezunuyum. 3 yıl Borsa’da çalıştım. 2001 krizinde ayrıldım. Daha sonra da 2 tane çocuğum oldu bir ara vermek zorunda kaldım. Daha sonra böyle bir iş niyetindeydim. Bu iş nasip oldu. Bir başhekimimiz var burada ona bağlı olarak çalışıyorum.

-Bu rehabilitasyon merkezi ne zaman açıldı ve ne gibi faaliyetler, hizmetler yapılıyor?

2005 yılında açıldı merkezimiz. Aslında hedef kitlemiz engelliler, engellilere hizmet vermek ama biz sağlıklı bireylerden ayrıştırmaya ve ötekileştirmeye karşıyız o nedenlerle kurumumuzda sağlıklı bireylerle engelli bireyler aynı anda hizmet alabiliyorlar. Tıbbi ve sosyal rehabilitasyon var kurumumuzda. Engelliler ve birinci dereceden yakınları ücretsiz destek alıyor. Engelli raporuyla buraya sunuyorlar raporlarını yönlendirmeler ve danışmanlıkları yapıldıktan sonra ihtiyaç duydukları birimlerde destek alıyorlar. Sağlıklı bireylerde cüzzi bir ücret karşılığında hizmet alıyor burada. Psikiyatri, psikolog ve fizik-tedavi birimlerimiz tıbbı anlamda destek veriyor. Sosyal servisimizden sağlıklı bireyler pek faydalanmıyor. 4.200 engelli kaydımız var şuanda. 2005 yılından itibaren sadece Bayrampaşa içinden kaydımız var. 17 kişilik personelimizle hizmet vermekteyiz. 17 kişilik personelimiz var ama yaptığımız işlere bakarsanız bir 30 kişiyle çalışıyormuşuz gibi ama sistem kurulduğu için çok rahat işliyor sistemimiz. Ayrıca 11 branşta kurs veriyoruz atölye çalışmaları adı altında. Kurslarımız öncelikle burada yapılıyordu. İlk başlarda bu kadar fazla engelli kaydımız olmadığı için burası yeterliydi. Fakat daha sonradan yetmemeye başladı. Küçük bir merkeziz ama yaptığımız işler büyük. Kurslarımızı BAYGEM binasında gerçekleştiriyoruz. 2 tane dersliğimiz var. Ahşap boyama, kurdele nakışı, dikiş-nakış, resim, halkoyunları, bağlama gibi kurslar düzenliyoruz. Ücretsiz olarak. Öğretmenlerimizden bir kısım İsmek’ten geliyor, bir kısmı halk-eğitim merkezinden geliyor. Bu kurumlarla da işbirliği içerisindeyiz.

- Genel olarak burada işleyiş nasıl oluyor?  Size nasıl ulaşıyorlar ve hastayı hangi şartlarda kabul ediyorsunuz?

Gelip başvurduğunuzda raporunuz var mı diyoruz. Sosyal servise alıyoruz. Raporu yoksa öncelikle rapor almaya yönlendiriyoruz. Tam teşekküllü bir hastaneden engelli heyet raporunuzu alın diyoruz. Heyet raporunu aldıktan sonra burada kaydını açıp engelli formunu dolduruyoruz. Neye ihtiyacı varsa, beklentilerini ve ihtiyaçlarını öğrenerek yardımcı oluyoruz. Hastalarımız burada devlet hastanesindeki gibi beklemesin diye tıbbı hizmetlerde randevulu çalışıyoruz.

-Bir yaş ortalamanız var mı?

İlk açıldığımız zaman hem çocuk hem yetişkine hizmet veriyorduk. Sayımızda azdı. Ama sayımız çoğaldıkça hizmeti herkese yeterince verememeye başladık. Özel Eğitim Merkezleri açılınca çocuklarımızı oraya yönlendirdik. Çünkü yetişemiyoruz. Gelen çocukları ve velilerini oraya yönlendirdik. Bu yüzden yaş ortalaması olarak 50 diyebiliriz.

- Maddi olarak yalnızca belediyenin sağladığı destek mi var? Özel kişi ya da kurumlardan aldığınız bir bağış var mı?

Şimdi şöyle arkadaşlarımız tabii ki buranın çalışanları ama hepimiz gönüllü birer çalışanız. Ramazan aylarında bazı gönüllülerimiz, bağışçılarımız bizlere erzak yardımında bulunuyorlar. Bizde ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımıza bu yardımları ulaştırıyoruz. 50 koli, 20 koli olarak değişiyor. Bunun dışından aslında sistem şöyle; biz Bayrampaşa Belediyesinin bir kurumu olduğumuz için onlarla koordineli bir şekilde ilerliyoruz. Erzak yardımlarını biz gidip elimizle veriyoruz, o yüzden nereye gittiğini biliyoruz. Waikiki firması bize yardımda bulundu. Bir odamızda o kıyafetleri beden beden ayırdık ve ihtiyaç sahiplerine verdik.

-Sosyal olarak ne gibi aktiviteleriniz oluyor. Buradaki hastaların morallerini yükseltmek adına.?

Pikniklere götürüyoruz. Ramazanda iftar yemekleri veriyoruz. Tiyatroya, sinemaya gidiyoruz. Tarihi yarımadaya ve müzelere gezilerimiz oluyor. Ayrıca 11 branşta kurs veriyoruz atölye çalışmaları adı altında. Kurslarımız öncelikle burada yapılıyordu. İlk başlarda bu kadar fazla engelli kaydımız olmadığı için burası yeterliydi. Fakat daha sonradan yetmemeye başladı. Küçük bir merkeziz ama yaptığımız işler büyük. Örneğin; evden dışarı çıkmayan, çıkmak istemeyen engellilerimiz var. Genellikle ortapedik rahatsızlığı olan kişiler. Gidiyoruz diyoruz ki bak kurslarımız var gezilerimiz var. Gel sende katıl. Bir şekilde sosyalleştirmek istiyoruz ve sosyalleştiriyoruz. Asansörlü araçlarımız var. Biz bu araçlarla gün boyu tıbbı yardım almaya getirip götürüyoruz.

- Bildiğiniz gibi Haydi El ele engelliler için kurulmuş bir platform.  Öncelikle sizin engelliler ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? (yaşayışları hakkında, sağlık kurumlarındaki hakları hakkında)  Onlar için herhangi bir etkinlikte bulunmak ister misiniz?

Şimdi tabi ki engelliler 10 yıl öncesine bakarak çok iyi yerde. Ama bu yeterli mi? Değil. Bu sürekli olarak geliştirilmeli. Kaldırım boyları bile engellilerin dışarı çıkmaması için bir neden. Şimdi görme engelliler için sarı çizgiler yapılıyor, metroya asansörler yapılıyor. Tabii ki engellilerimizin eğitim alması gerekiyor. Onların en büyük sorunlarından bir tanesi de bu. Ama son 10 yıldır yasalarla beraber çok farklı şeyler oldu. Halkımızda bilinçlendi. Bir ailemiz var. 4 çocuğu var ve dördü de engelli. Evde bakım parası alıyorlar. Evde Bakım Parası nedir? Engelli olan bireylerinin ailelerinin almış olduğu bir para bu. Bir anne baba olarak çok zor bir durum ama, akülü sandalyelerini devlet karşılıyor. Engellisi olan anne dışarı çıkamıyor. Evde 4 tane engelli var. Devlet evde bakım parasını vererek bu yükü paylaşıyor. Sahip çıkıyor. Yerel belediyelerde bu tarz merkezlerin çoğaltılması gerekir diye düşünüyorum. Ve tabi ki elimden geleni yapmak isterim. Biz her ay bir ya da iki defa seminer düzenliyoruz bilinçlendirmek adına. 50 kişi geliyor. Kurum içerisindeki hocalarımızda bilgilendirmeler yapıyor. Bilinçlendirmek adına iyi şeyler yapmaya çalışıyoruz.

- Toplumsal değerlere sahip çıkan projemizin, üniversite öğrencilerinin katılacağı bir makale yarışması düzenleyecek. Bu makalenin konusu farklılaşma olacak. Onlardan farklılaşmanın ne demek olduğunu öğreneceğiz. Örneğin: bir engelli diğer insanlara göre farklı mıdır? Bu sebepten dolayı toplumda ortaya çıkan durumların tartışılacağı bir makale yarışması olacak. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu tür yarışmalar gençlerimizi daha bilinçli olmaya iter mi?

Kesinlikle katılıyorum. Diyelim ki bir üniversitede engellilerle alakalı bir birim yoksa o okulda okuyan gençler bu konuya kapalı olacaktır. Ama makalelerle yarışmalarla ya da seçmeli derslerle seçmeli de değil derslerin içerisine de eklenerek anlatılması gerek. Örneğin, nasıl bir mimarlık-mühendislik eğitiminin içerisinde engellilerle ilgili bir ders olmaz. Ama şuan durum nedir bilmiyorum. Burayı yapan mimarımızla da bu konu hakkında sıkıntılar yaşadık. Kapılar bir tekerlekli sandalyenin geçemeyeceği kadar dardı ve biz o kapıları baştan yaptırdık. Bunu yapan bir mimar ve bunu öngöremiyorsa farkındalığı yok demektir. Engelliler merkezini yapıyor olsa bile farkında değil. Bu yarışmalar algının açılmasına neden olur.  Aslında bir engellinin de kendisinin farkında olması gerekiyor. Engellinin kendine bakışı değiştiği zaman toplumda bakış açısını değiştirir. İlkokuldan itibaren engellilerin farkına varılması lazım. Allah sizin de yolunuzu açık etsin. 

facebookta paylaş
İlgili Konular